Bezpieczni na drodze

Przedszkolaki bardzo dokładnie zapoznały się z regułami bezpieczeństwa na drodze, odpowiedzialnego i kulturalnego zachowania względem wszystkich użytkowników, stosowania się do znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej. Poznały znaki drogowe, sygnalizatory świetlne, rolę policjanta w zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom dróg.
Z wielkim zainteresowaniem słuchały bajek, opowiadań; aktywnie włączały się w pogadanki, dyskusje, chętnie wyrażały swoje opinie. Odgrywały scenki sytuacyjne obrazujące właściwe i niewłaściwe zachowania na drodze, rozwiązywały zagadki słowne, obrazkowe i dźwiękowe. Zapamiętały numery alarmowe, przećwiczyły telefoniczne wezwanie służb ratunkowych. Zrozumiały konieczność noszenia elementów odblaskowych, podróżowania w fotelikach samochodowych, zakładania kasku i ochraniaczy podczas wypraw rowerowych, poruszania się po drodze tylko pod opieką osób dorosłych, organizowania zabaw z dala od dróg (np. na boisku). Następnie, razem z opiekunami grupy, brały udział w wycieczce na pobliskie skrzyżowanie, gdzie obserwowały ruch uliczny: zachowania pieszych oraz kierowców pojazdów kołowych i szynowych.

Pod koniec realizacji bloku tematycznego o bezpieczeństwie odbył się konkurs wiedzy o ruchu drogowym „Jestem bezpieczny na drodze”.  Poszczególne zespoły rozwiązywały różnorodne zadania: wskazywały właściwe zachowania, rozwiązywały zagadki, rozpoznawały znaki drogowe, układały znak drogowy z pociętych elementów, przyporządkowywały numery alarmowe do służb. W nagrodę wszystkie drużyny otrzymały opaski odblaskowe na rękę.