"Chemiczne jojo" - eksperyment w grupie Biedronki i Pszczółki

Podczas czwartkowych zajeć udało nam się przeprowadzić kolejny eksperyment. Tym razem "bohaterem" był eksperyment "chemiczne jojo". Dzieci pomagały w wykonywaniu poszczególnych czynności i wspólnie obserwowaliśmy zachodzące reakcje.
Najpierw wlaliśmy ocet do szklanek, a następnie dodaliśmy barwniki. Do dzbanka wsypaliśmy zawartość jednego opakowania sody oczyszczonej, kolejnym krokiem było delikatne wlanie oleju po ściance dzbanka. W końcu przyszła kolej na nabieranie zabarwionego octu za pomocą pipetki i wkrapianie kropli octu do dzbanka z olejem i sodą. Dzieci były pod wrażeniem zachodzących reakcji chemicznych.

Przedszkolaki zauważyły jak krople zabarwionego octu, wpuszczone do dzbanka z olejem i sodą, powoli opadają na dno. Kiedy osadzają się na powierzchni sody, następuje reakcja. Najmłodsi dowiedzieli się, że w wyniku połączenia octu i sody wytwarza się gaz, który otacza kropelki wpuszczonego octu. Dzięki temu kropelki stają się lżejsze i unoszą się. Gdy kropelki wypłyną na powierzchnię oleju, tam gaz się ulatnia, a cięższe krople z powrotem opadają na dno i reakcja się powtarza.

Nauki, Tekst, Szkoły, Edukacja, Wiedzy, Badanie, Chemia