Zdrowie na talerzu

„Zdrowie na talerzu”

W marcu 2016r. przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 44 w Częstochowie poszerzyły swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia. Poznały zasady prawidłowego odżywiania się i uświadomiły sobie konieczność ich przestrzegania w celu zachowania dobrego zdrowia na długie lata. Milusińscy zapoznali się z piramidą zdrowia – wytycznymi dotyczącymi spożywania różnych produktów we właściwych proporcjach. Dzieci brały udział w ciekawych zabawach tematycznych, mających na celu przybliżenie im zagadnienia zdrowia ludzkiego. Podczas zajęć wykorzystywały wszystkie zmysły. Z wielkim zaangażowaniem, w całkowitym skupieniu rozpoznawały i nazywały produkty spożywcze za pomocą zmysłu smaku, dotyku, węchu. To pyszne zadanie wywołało uśmiech na twarzy każdego małego smakosza. Dzieci słuchały wierszy, opowiadań, piosenek propagujących pozytywne nawyki żywieniowe, ukazujące zgubne skutki spożywania słodyczy, fast  - foodów, picia napojów gazowanych. Bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, zabawach ruchowych, muzycznych, prowadzonych w języku ojczystym i po angielsku, czerpiąc z nich ogromną radość. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne, z uwzględnieniem poznanych norm: gazetkę tematyczną „Wiem, co jem” oraz kartę menu „Zdrowy jadłospis”. Dzieci odważnie i śmiało opowiadały o swoich upodobaniach kulinarnych, układały przykładowe jadłospisy. Poznały również wybrane witaminy, ich znaczenie dla organizmu ludzkiego, miejsce występowania oraz skutki ich niedoboru. Rozwiązywały zagadki słowne, obrazkowe, słuchowe o zdrowiu. Doskonaliły umiejętności matematyczne, wykorzystując sylwety, prawdziwe okazy warzyw i owoców. W czasie zabaw swobodnych organizowały przyjęcia dla lalek i misiów, przygotowywały „posiłki” w kąciku kuchennym. Dużą frajdę sprawiło najmłodszym samodzielne wykonanie zdrowych kanapek z przygotowanych produktów.
Aż ślinka ciekła na widok tych kolorowych, apetycznych, przepysznych, pachnących kanapek, toteż po ich zrobieniu, szybko zniknęły z talerzy.