Wizyta przedszkolaków w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1

W naszym przedszkolu systematycznie realizujemy zadania z zakresu preorientacji zawodowej, głównie poprzez spotkania z przedstawicielami różnych zawodów oraz poprzez wycieczki, np. do zakładów pracy. Na jedną z takich wycieczek przedszkolaki z grupy Biedronki, Pszczółki i Motylki udały się w środę, 23 października. Dzięki uprzejmości st.kpt. Bogumiła Krawczyka i Pana Patryka Pielki dzieci miały okazję zwiedzić Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą nr 1 w Częstochowie.
Celem wycieczki było zapoznanie przedszkolaków z pracą strażaka oraz przekazanie najmłodszym wiedzy jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa. Przed podróżą nauczycielki we wszystkich grupach rozmawiały z dziećmi na temat zasad bezpiecznego zachowania się podczas wspólnych wyjazdów autokarem.
W siedzibie straży dzieci zostały przywitane przez wszystkich pełniących dyżur strażaków, którzy czekali już na nasz przyjazd. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania nam sprzętu strażackiego, służącego do gaszenia pożaru, usuwania skutków powodzi czy wypadków drogowych. Na plac wyjechały z garażu trzy wozy strażackie, które przedszkolaki mogły dokładnie obejrzeć, a nawet wejść do środka i przez chwilę poczuć się jak prawdziwi strażacy. Oprócz oglądania sprzętu strażackiego, zwiedziliśmy również pomieszczenia jednostki, m.in. stanowisko kierowania, w którym odbiera się zgłoszenia o pożarach i wypadkach oraz miejsca, gdzie strażacy mogą odpocząć po ciężkiej akcji. Mogliśmy także z bliska obserwować strażaków szykujących się do wyjazdu na ćwiczenia.
Wycieczka umożliwiła dzieciom nie tylko poznanie tajników pracy strażaka, ale przede wszystkim pozwoliła naszym milusińskim pogłebić wiedzę na temat zasad zachowania w trakcie zagrożenia oraz utrwalić numery alarmowe. To była bardzo ważna i ciekawa lekcja, którą przedszkolaki będą miło wspominać.

Składamy serdeczne podziękowania dla st.kpt. Bogumiła Krawczyka oraz dla Pana Patryka Pielki za ciepłe przyjęcie, poświęcony czas oraz umożliwienie bliższego poznania niezwykle istotnej pracy strażaka.

Znalezione obrazy dla zapytania straż pożarna rysunek