Dzień Patrona i pasowanie na Przedszkolaka

Rok temu w naszym przedszkolu miało miejsce ważne wydarzenie - nadanie imienia naszej placówce. Patronem naszego przedszkola został Janusz Korczak - lekarz, pedagog, prekursor działań na rzecz praw dziecka. W tym roku,           9 października, po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Patrona. Dlaczego akurat w tym dniu? Otóż 9 października 1926 r. po raz pierwszy ukazał się "Mały przegląd" - pismo dla dzieci i młodzieży, którego redaktorem był sam Korczak. Ideą "Małego przeglądu" było stworzenie dzieciom możliwości do wyrażania tego, co dla nich najważniejsze, do wyrażania własnych uczuć. Pismo tworzyły dzieci, przysyłając do redakcji listy o swoich codziennych zmartwieniach i radościach, zyskując w ten sposób własny głos w świecie, w którym głos dziecka uważany był za mało istotny.
Nasz pierwszy Dzień Patrona był dniem wyjątkowym. Najstarsza grupa "Motylki" przygotowała piękne przedstawienie, którego tematem przewodnim były prawa dzieci z róznych stron świata. Młodsze grupy miały również możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i tanecznych, śpiewając piosenki z repertuaru dziecięcego i tańcząc w rytm słynej "belgijki". Kolejnym punktem uroczystości było "pasowanie na przedszkolaka" tych dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Przedszkolaki złożyły uroczystą przysięgę, po czym Pani Dyrektor za pomocą "czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego "aktu pasowania". Na zakończenie tego wspaniałego wydarzenia każde dziecko otrzymało słodki poczęstunek. To był niesamowity, pełen wzruszających chwil dzień.