"Motylki" uczestniczą w projekcie "Akademia Dobrych Manier"

W ubiegłym tygodniu przedszkolaki z grupy "Motylki" uczestniczyły w projekcie "Akademia Dobrych Manier", stworzonym pod honorowym patronatem stacji Disney Junior oraz Fundacji A.R.T. Celem projektu było propagowanie wśród dzieci w wieku przedszkolnym ogólnej wiedzy na temat zasad i umiejętności kulturalnego zachowania, jak też powszechnie obowiązujących zwrotów grzecznościowych oraz kształtowanie postaw w duchu zrozumienia i szacunku do siebie i innych osób. Udział w projekcie pozwolił najmłodszym rozwinąć umiejętności społeczne - poprzez praktyczną naukę przedszkolaki nauczyły się rozróżniać zachowania akceptowane i nieakceptowane w różnych sytuacjach życia codziennego.
Zajęcia edukacyjne, prowadzone w ramach projektu, oparte były na zadaniach logicznych i plastycznych, dostosowanych do możliwości dzieci. Przedszkolaki odgrywały również tematyczne scenki rodzajowe, pozwalające nie tylko zdobyć wiedzę, ale przede wszystkim doświadczyć w warunkach kontrolowanych sytuacji, które mają miejsce w prawdziwym życiu.
"Motylki" uczestniczyły w zajęciach, podzielonych na pięć bloków tematycznych:
- blok I: "Zwroty grzecznościowe - magiczne słowa znamy i codziennie je powtarzamy" - mający na celu utrwalenie przez dzieci 5 najbardziej znanych zwrotów grzecznościowych
- blok II: "Ja i inni - wspólna przestrzeń - z porządkami za pan brat" - przedszkolaki rozwijały umiejętność współpracy w parach i w małych grupach
- blok III: "Przy stole pełnym dobrych manier - etykieta małego konsumenta" - dzieci oceniały pozytywne i negatywne zachowania przy stole oraz uczyły się właściwego nakrywania do stołu
- blok IV: "Z kulturą nam po drodze, czyli podróżny savoir-vivre", którego celem było utrwalenie właściwych zachowań podczas podróży publicznymi środkami transportu
- blok V: "W teatrze... bon ton - kulturalne zachowanie w miejscach publicznych" - przedszkolaki wskazywały różnice między kinem a teatrem w kontekście obowiązujach zasad zachowania czy ubioru
W ramach podsumowania dzieci wykonały "Kodeks Dobrych Manier", który zobowiązały się przestrzegać nie tylko w przedszkolu, ale także w domu, na placu zabaw i w każdej możliwej sytuacji.
Każdy przedszkolak z grupy "Motylki", który ukończył "Akademię Dobrych Manier", otrzymał w prezencie odznakę MISTRZA DOBRYCH MANIER, zestaw naklejek oraz książeczkę aktywności, zawierającą kolorowanki i zagadki logiczne, utrwalające wiedzę na temat zasad kultury osobistej.

Znalezione obrazy dla zapytania proszę dziękuję przepraszam rysunki